Działania w przestrzeni miejskiej

2013 Skład Poezji ORT: Kraków Reykjavik

powrot

Projekt: Paulina Lichwicka

Z okazji Festiwalu Conrada w 2013 r., w Krakowie powstał nowy literacki mural zrealizowany przez Fundację Sztuki Nowej Znaczy Się, Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury. Po TYPOMURALU (2011) i Muralu Lema (2012) literatura zagościła na fasadzie krakowskiego Składu Solnego przy ul. Na Zjeździe 8. Wszyscy przejeżdżający przez Plac Bohaterów Getta mogą więc codziennie czytać wiersze. W nietypowej bibliotece, w którą dzięki muralowi zmieniła się fasada Składu, znalazły się cytaty z wierszy polskich i islandzkich poetów: Ewy Lipskiej, Adama Zagajewskiego, Agnieszki Wolny - Hamkało, Sjóna, Óskara Árni Óskarssona, Kristín Svavy Tómasdóttir oraz Ingunn Snædal. Mural powstał w ramach projektu ORT: Wiersze z Islandii/Wiersze z Polski, realizowanego przez Instytut Książki. Stolica Islandii jest pierwszym nieanglojęzycznym miastem Literatury UNESCO i była gościem specjalnym Festiwalu Conrada w 2013. 

Projekt ORT: Wiersze z Islandii / Wiersze z Polski jest finansowany z  funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.


Organizatorzy:

Instytut Książki, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Fundacja Miasto Literatury, Krakowskie Biuro Festiwalowe.

SKŁAD POEZJI ORT: KRAKÓW – REYKJAVIK to kolejna interwencja artystyczna wspierająca kreatywny rozwój przestrzeni miejskiej.  O merytoryczną i artystyczną jakość przedsięwzięcia zadbali doświadczeni organizatorzy: Instytut Książki, Fundacja Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, Fundacja Miasto Literatury oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Parametry muralu:

Lokalizacja: ul. Na Zjeździe 8, Kraków

Skład Solny to historyczny, dwukondygnacyjny budynek, w którym kiedyś mieściły się magazyny soli. Obecnie budynek należy do miasta, które wynajmuje pomieszczenia na magazyny i biura. Budynek ma ok. 76m długości
i 6,3m wysokości.


Galeria