Jestem kulturalny, jestem kulturalna 3. edycja 2016

2016 Ruchliwe historie

powrot

INTERAKTYWNE WARSZTATY TWÓRCZE – RUCHLIWE HISTORIE

Podczas warsztatów dzieci poznały zagadnienia związane z animacją, narracją, scenografią i pojęciem artefaktu. Uczestnicy podczas zajęć tworzyli  manualnymi sposobami i technikami analogowymi dzięki temu mogły rozwijać swoją kreatywność. Operowanie animacją i narracją, które wychodziły poza ramy rysunku. Wprowadzenie opowiadania w strukturę przedmiotu, otworzyły nowe drogi rozumienia, myślenia i łączenia historii z danym obiektem. Różnorodność w działaniu lub celowe jej ograniczenie przez prowadzących warsztaty, nie blokowała a ośmielała dzieci, poprawiła decyzyjność oraz skupienie.

Cykl warsztatów w szkole podstawowej nr 151 w Krakowie

Liczba wydarzeń: 9

Liczba uczestników: 142

 

1. OPOWIEŚCI NA OKRĄGŁO I KWADRATOWO

Dzieci podzielone zostały na dwie grupy. Otrzymały pudełko, w którym ukryte były następujące przedmioty takie jak: jeż z glinki i zapałek, przestrzenna gwiazda wyklejona watą, sześcian obklejony papierem ściernym, listewka z przyklejonymi łupinkami orzechów, kula z folii bąbelkowej, walec z dużą ilością poprzyczepianych sznurków. Uczestnicy po kolei starali się zgadnąć co jest w środku wykorzystując tylko zmysł dotyku. Na podstawie zidentyfikowanego przedmiotu tworzyli cechę wspólnie wymyślanego bohatera, którego narysowali na papierze 100x70cm  (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data wydarzenia: 13.06.2016

2. HISTORIE W KRATKĘ

Na dwóch zagruntowanych brystolach z fragmentami dwóch różnych obrazów Klimta dzieci wymyśliły i uzupełniły brakujące miejsca przy pomocy różnokolorowych kwadratów i farb. Powstałe dzieło mogły dokończyć  przy pomocy własnej inwencji wprowadzając nowe elementy (elementy roślinne, postaci, zwierząt itp). Warsztat był ćwiczeniem kompozycji, narracji, uczył też dzieci współpracy ze sobą (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka)

Data przeprowadzenia: 4.11.2016 

3. BAJKI W PUDEŁKU

Zajęcia ze scenografii polegające na stworzeniu przez dzieci drzewa z wybranego wiersza Danuty Wawiłow ”Drzewo” za pomocą pudełek. Pod koniec zajęć elementy scenografii zostały ze sobą połączone w jedną konstrukcję instalację według biegu akcji w wierszu lub jako nowa historia wymyślona przez uczestników (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data przeprowadzenia: 20.06.2016

4. ARTEFAKT/ZABAWKI

Ze specjalnie przygotowanych kształtów i modułów wykonanych z surowców wtórnych takich jak rolki tekturowe, zakrętki oraz różnokolorowe papiery i bibuły dzieci skonstruowały wymyślone przez siebie artefakty- zabawki zwierzątka (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data przeprowadzenia: 14.11.2016

5. DZIURAWE HISTORIE, ŚWIĄTECZNE HISTORIE

Dzieci stworzyły plastyczną impresję na temat ozdób świątecznych: choinki, pudełka na prezent i św. Mikołaja przy pomocy technik origami (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data przeprowadzenia: 16.12.2016

6. PRZEMEBLABLABLOWANIE

Zajęcia typograficzne, na których dzieci zaprojektowały przy pomocy różnych krojów pisma wymyślonych przez siebie, wielosylabowe słowa takie jak np.: wiewiórka, pływalnia, obwarzanek itp. Następnie wycięły z nich sylaby i stworzyły nowe słowa zmieniając szyk sylab. Nowo powstałe słowa umieściły na kartkach i ozdobiły wymyślonymi indywidualnie ornamentami (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data przeprowadzenia: 17.11.2016

7. SKŁADANKI

Zajęcia scenograficzne, w czasie których dzieci podzielone na dwie grupy wykonały na osobnych podłożach tekturowych przestrzenne domy literatów z materiałów recyklingowych. Warsztaty poprzedziła dyskusja na temat: Kto to jest właściwie Literat. Na koniec zajęć dzieci zaaranżowały wokół domów, elementy architektoniczne takie jak fontanny, ulice, place, skwery itp. Prace będą składane w jedną całość o wielu planach. (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data przeprowadzenia: 2.12.2016

8. JAK POWSTAJE…

Warsztaty ilustracji, w czasie których dzieci na czterech brystolach przyklejają przygotowane zdjęcia z gazet i dorysowują wymyślone przez siebie elementy. Tworzą spójne i złożone cztery różne historie – komiksy (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Joanna Róg-Ociepka).

Data przeprowadzenia: 9.12.2016

9. PRZEPOTWORY

Zajęcia poświęcone projektowaniu nietypowych, żartobliwych dwustronnych etykiet na przetwory jesienne takie jak: marmolada, dżem, powidła, mus, kiszone, kwaszone, konserwowe, kompot, soki, suszone liście, wędzone, pieczone, kandyzowane, mielone żołędzie. Dzieci do dyspozycji miały słoiki, papiery kolorowe, flamastry, kartki, plastelinę, taśmę dwustronną (prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Anna Czermak).

 Data przeprowadzenia: 25.10.2016


Galeria