Konkursy typograficzne

2014 Krój pisma Szymborska

powrot

2014
Międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma SZYMBORSKA


http://www.typeszymborska.pl/

Wisława Szymborska pozostawiła w spadku nie tylko swoją poezję, ale także zobowiązanie, jakim jest opieka nad twórcami kultury, szczególnie tymi młodymi, dopiero rozpoczynającymi swoje literackie poczynania.

Szymborska była osobą o niebywałym smaku, skromności i poczuciu humoru. Osobą, która w ciszy tworzyła i bez rozgłosu dbała o innych.

Chcąc upamiętnić niezwykłą postać Poetki oraz wychodząc naprzeciw pozostawionym przez nią wytycznym, Fundacja Miasto Literatury oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej, we współpracy z Fundacją Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, ogłaszają Międzynarodowy konkurs na projekt kroju pisma Szymborska skierowany do młodych twórców

i absolwentów szkół artystycznych.

Celem konkursu jest wyłonienie kroju pisma, który będzie oddawał ducha poezji Wisławy Szymborskiej, „poezji jako odpowiedzi na życie, sposobu na życie, pracy nad słowem jako myślą i wrażliwością”. Tymi właśnie słowami opisywali twórczość Szymborskiej członkowie Akademii Szwedzkiej przyznając poetce Nagrodę Nobla w 1996 roku.

Konkurs oraz jego rezultat, krój literniczy Szymborska, buduje nową jakość kształtowania pamięci i dziedzictwa kultury. Projekt ma rzadki wymiar międzydyscyplinarny i międzykulturowy – podobnie jak sama Szymborska skupia się on na detalu, na pięknie litery i słowa nią pisanego. Angażuje on artystów grafików w pracę literacką, łączy wrażliwości estetyczne. Projekt kroju pisma inspirowanego dziełem literackim Szymborskiej pozwoli projektantom stworzyć literę harmonijną, oddającą rytm i znaczenie słowa.


Nagroda w konkursie wynosi 10000 zł.


Rejestracja uczestników konkursu jest otwarta do 31 sierpnia 2014.
Nabór prac potrwa do 31 października 2014.
Ogłoszenie wyników do 30 listopada 2014.

 

Pytania prosimy kierować: http://www.typeszymborska.pl/


Galeria