Lokalny-kulturalny 2018

2018 Program dla dzieci

powrot

POZNAJĘ SZTUKĘ, TWORZĘ SZTUKĘ - Szkoła Podstawowa nr 151 w Krakowie

Cykl warsztatów dla dzieci pod szyldem Poznaję sztukę, tworzę sztukę. Na każdych zajęciach zajmujemy się wybranym pojęciem z jakiejś dziedziny twórczości lub okresu artystycznego (słowa-klucze), które wyjaśniamy, a później stosujemy w praktyce. Zajęcia mają na celu danie uczestnikom nowego punktu wyjścia do tworzenia poprzez wprowadzenie ich w świat mało znanych, często obco brzmiących dla nich, pojęć i określeń z różnych epok i stylów (np. ornament, kolaż, dizajn). Każde warsztaty rozpoczynają się krótkim wprowadzeniem do tematyki, jakiej dotyczą. Wstęp ma formę rozmowy z uczestnikami z użyciem materiałów pomocniczych (książki, albumy, prezentacje, filmy), a jego celem jest uporządkowanie i poszerzenie wiedzy dzieci na dany temat. W następnej części uczestnicy praktycznie wykorzystują zdobyte wiadomości przy realizacji własnych prac związanych z tematem. Zadaniem dzieci jest zobrazowanie omawianego pojęcia we własny sposób. Założeniem jest, aby uczestnicy poczuli się jak prawdziwi artyści tworzący według zasad panujących w danym stylu. Warsztaty pozostawiają duże pole dla wyobraźni i osobistej interpretacji uczestników.

 


27.07.2018 – Akcja Lato

Dizajn

Projektujemy wzory na kapcie, które później własnoręcznie ozdabiamy stosując różnorodne materiały pasmanteryjne.

 

10.10.2018

Asamblaż

Tworzymy kompozycję wykorzystując różnego rodzaju przedmioty artystyczne i codziennego użytku, również materiały pochodzące z recyklingu.

 

17.10.2018

Art brut

Rysujemy pejzaż druga ręką przy użyciu ciemnego flamastra. Dokończenie pracy ręką dominującą z wprowadzeniem kolorów. Refleksja na temat niewygody przy tworzeniu.

 

24.10.2018

Horror vacui

Konstruujemy pudełko do przechowywania ozdobione w sposób obrazujący pojęcie horror vacui.

 

14.11.2018

Abstrakcja geometryczna

Tworzymy abstrakcjonistyczny obraz przy zastosowaniu elementów o geometrycznych kształtach.

 

21.11.2018

Urbanistyka

Konstruujemy wymarzone miasto zaspokajające wszystkie potrzeby mieszkańców.28.11.2018

Animalizm

Stosując metodę kolażu tworzymy hybrydowe bóstwo posiadające moce zaczerpnięte od zwierząt.

 

12.12.2018

Minimalizm

Przygotowujemy kartkę świąteczną przy użyciu ograniczonych pod względem barwy i materiału środków (3 kolory, 3 faktury).

 

19.12.2018

Happening

Wykonujemy dużą ilość papierowych figurek św. Mikołaja metodą origami, które później ozdabiamy i dekorujemy nimi najbliższe otoczenie.

 

Ilość uczestników warsztatów:189 osób

Koncepcja, przygotwanie i prowadzenie: Anna Kwiatkowska, Marta Korycka i Karolina Oczkowska.


Galeria