Promocja czytelnictwa

Strefa Wolnego Czytania

powrot

Fundacja ZNACZY SIĘ prowadzi od 2010 akcję promocji czytelnictwa Strefa Wolnego Czytania. W ramach pierwszej edycji (2010) Strefy Wolnego Czytania powstała literacka mapa Krakowa, na której znalazło się blisko
50 miejsc Przyjaznych Czytaniu
wskazanych w otwartym konkursie przez mieszkańców Krakowa oraz został opublikowany we współpracy z Gazetą Wyborczą, wydanie Kraków, Literacki Przewodnik po Krakowie w nakładzie 40 000 egzemplarzy.

 

Celem drugiej edycji (2011) była aktywizacja Miejsc Przyjaznych Czytaniu oraz promocja czytelnictwa.
We współpracy z Miejscami zostały zorganizowane Przekaźniki Książkowe, pikniki literackie, ruszył także Dyskusyjny Klub Książki Seniora, który działa do chwili obecnej.
W II edycji projektu zorganizowano w sumie ok. 40 wydarzeń animacyjnych i promujących kulturę w tym warsztaty plastyczne dla dzieci  i młodzieży; warsztaty street artu i komiksu; flashmoby.W 2011 roku został także zrealizowany we współpracy z Targami Książki oraz Virtualo konkurs debiutów literackich oraz ruszył innowacyjny projekt serii murali literackich. Pierwszy z nich TYPOMURAL powstał na krakowskim Zabłociu. 

 

Trzecia edycja Strefy zrealizowana w 2012 roku miała na celu zacieśnienie współpracy między miejscami
a ludźmi, którzy tworzą życie kulturalne miasta. Najgłośniejszymi projektami Strefy w tym roku była realizacja wraz
z Krakowskim Biurem Festiwalowym oryginalnego muralu poświęconego twórczości Stanisława Lema.  Od III edycji Strefa  jest także partnerem największej w Krakowie akcji wymiany książek między czytelnikami – Drugie Życie Książki. 

 

Czwarta edycja Strefy (2013) była realizowana w na całym obszarze Małopolski. Głównym projektem IV edycji Strefy był plebiscyt na Małopolskie Miejsca Przyjazne Czytaniu. Dzięki uczestnikom akcji wiele anonimowych miejsc - bibliotek, domów kultury, prywatnych klubów książki - zyskało rozgłos, a co za tym idzie - nowych odbiorców.  Najciekawsze inicjatywy zostały zaprezentowane na Targach Książki w Krakowie. Została też opublikowana nowa edycja Literackiego Przewodnika po Małopolsce. W ramach Strefy zorganizowane zostały również, we współpracy ze szkołami, warsztaty typograficzne i literackie dla dzieci oraz warsztaty street artu dla młodzieży. Strefa Wolnego Czytania patronowała także realizacji, jak na razie, największego w Krakowie literackiego muralu - Skład Poezji ORT: Kraków - Reykjavik. Więcej informacji na stronie Strefy http://strefawolnegoczytania.pl/ 


Galeria